Kraj pochodzenia: Zimbabwe
Materiał: serpentynit
Wysokość: 23 cm
Jednym z prastarych afrykańskich zwyczajów jest palenie fajki. Ponoć czynność ta wybitnie pomaga w skupieniu się, oczyszczeniu myśli i wyborze trafnego rozwiązania problemu. Jeśli to prawda, a należysz do szczęśliwego grona osób niepalących, postaw tę postać blisko siebie – niech będzie symbolem, który pomoże ci się wyciszyć i skupić. Bez smug dymu, bez trujących substancji lotnych w powietrzu. To może być naprawdę dobra metoda osiągnięcia stanu spokoju.
Większość skał używanych do rzeźbienia pochodzi z regionu zwanego The Great Dyke -wulkanicznych grzbietów górskich ciągnących się 1300 km przez środek Zimbabwe. Jest to najdłuższy masyw wulkaniczny na świecie. Przez miliony lat temperatura i ciśnienie stworzyły unikalną mieszaninę minerałów którą teraz możemy podziwiać.
Artyści z Zimbabwe używają prymitywnych narzędzi (kilof, młot, przecinak) w nadawaniu kształtu bryle kamienia. Rzeźbiarz "czyta" kamień i nie rysuje żadnych szkiców, ani linii, ale śledzi naturalne kontury. Sam kamień mówi mu o formie schowanej w nim. W każdym kamieniu jest duch, który prowadzi rękę artysty i pomaga mu ukończyć dzieło. Po nadaniu ogólnego kształty artysta używa pilnika, by nadać kamieniowi gładkość, po czym na mokro szlifuje coraz drobniejszym papierem ściernym, aż do uzyskania doskonałej powierzchni. Następnie kamień ogrzewa się w ognisku i kiedy nabierze temperatury nanosi się na niego kolejne warstwy wosku lub pasty. Po ostygnięciu następuje polerowanie i dopiero wtedy można zobaczyć kolor, głębię i rzeczywistą strukturę kamienia.